pondělí 24. srpna 2015

Natsucon 2015

I tento rok jsem se vydal na setkání fanoušků Anime, mangy a všeho japonského - Natsucon. Letos to byl už třetí ročník, který se letos opět konal na jiném místě - tentokrát ještě více na sever Prahy - v Karlíně.

Ještě než se pustím do hodnocení programu, tak několik zmínek k prostorám. Ty byly letos naprosto parádní - především pak prostorný dvůr, kde se krom obstarání stravy dalo velice dobře posedět, nebo jen tak poklábosit. Navíc organizátoři využili velice vydařeného počasí a přesunuli ven program, který se měl původně konat v tělocvičně. Věřím tomu, že to především cosplay soutěži hodně pomohlo (ačkoliv jsem se o ni výrazněji nezajímal.

Letos každý návštěvník dostal naprosto suprovou látkovou vstupenku, která nebyla výrazně nepříjemná a vypadala opravdu dobře.


Programový průvodce byl letos za příplatek, který jsem si zaplatil. K samotnému provedení bych měl několik drobných výhrad - je sice lepší, než loni, kdy nebylo jasné, která linka patří k začátku programového bloku, ale chybějící jména přednášejících u tabulky s programem docela vadily. Navíc údaje o čase a autorovi přednášky byly v programu celkem nesmyslně umístěny nad názvem a anotací - já si takhle málem spletl časy bodu v programu.

Programový průvodce s barevnou přední stranou

Ti, kdo neměli papírový program, byli odkázáni na web, případně condroid. U condroidu mne popravdě docela chybí celkový pohled - pokud je všechen program stejně dlouhý, tak je to v pohodě, ale jakmile je někde přechod v půli, tak nemám z condroidu moc šanci poznat jak to vlastně je, nebo jestli je zrovna program půlhodinový, hodinový, nebo ještě delší. Tohle je spíš výtka ke condroidu jako takovému - Natsucon s tím asi nic nenadělá.

A teď už k tomu, co jsem navštívil za program.

Pátek

Hned po příchodu mne DanQ zlanařil na křest hravýho Dódžinu. Sice jsem měl v plánu si obejít prostor, ale nakonec jsem zůstal. A rovnou si jeden výtisk pořídil.

Každý dódžin má svoje číslo - já si vylosoval číslo 66

Po křtu jsem zůstal na promítání soutěžních AMV. Sice jsem je všechny (a ještě několik dalších) viděl v rámci porotcování, ale některé stály za to je vidět i na plátně (hlavně ty od Arisu). Celková úroveň soutěže byla průměrná - několik výborných AMV, několik dobrých a pak i ty, které si vůbec pojmenování AMV nezaslouží.

AMV peklo jsem v programu vynechal (měl jsem možnost u Ariana vidět před-finální betu, což mi docela stačilo). Čas jsem využil k doplnění žaludku právě ve dvoře. Výběr sice nebyl velký, ale stačil.

Následně jsem se vydal na Kalisto a její pojednání o plechových hrdinech v komixu. Docela mne překvapilo, kolik robotizovaných variant superhrdinů už se v produkci DC a Marvelu vystřídalo. Přednes byl fajn a dostal jsem přesně to, co jsem čekal - výčtovou přednášku.

Následovala cesta domů, kde jsem využil služeb mé postele - stálo to za to ;)

Sobota

 V sobotu jsem dorazil už na devátou, ale první hodinu jsem využil na tlachání s lidmi. Následně jsem navštívil přednášku o Cosplay trendech od Arashi. Jako rekapitulace posledních let fungovala dobře, jen mi trochu chyběl ten pohled do historie před tím, než se Arashi výrazněji zapojila v komunitě. Jinak nemám co vytknout - slyšet bylo dobře, přednes jsem si užíval a bylo i na co koukat.

Následně jsem v sále zůstal na přednášku o tom, jak se uživit kreslením (né, že bych se chtěl kreslením živit, ale zajímalo mne, jak to v tomhle oboru funguje a zároveň na jakou cenovou hladinu se v případě poptávání kreslířů připravit. Dostal jsem zábavnou formou podanou přednášku plnou spousty informací, které sice nebyly přímo cílené na mne, ale rozhodně mne obohatily.

Následoval oběd v nedaleké číně. Potěšila polévka k polednímu menu zdarma (byla sice na výběr jen pikantní, ale rozhodně patřila mezi ty lepší, které jsem měl možnost ochutnat.

Posilněn obědem jsem se vydal zpět na con a podíval se do zákulisí Tlakshow (kdy jsem dostal za úkol ohlídat jeden záběr z kamery). Taktická příprava pro záznam byla téměř dokonalá - dvě kamery na detail + celkový záběr. Myslím, že výsledný záznam bude po technické stránce stát za to.

 A nejen po technické - Tlakshow na Animefestu jsem vynechal, ale tady jsem se měl možnost, stejně jako ostatní diváci, bavit. Komorní atmosféra byla velice příjemná a všechno fungovalo přesně tak, jak má (tedy krom osvětlení, které pět minut před začátkem náhle začalo vypovídat službu).

Přetahující Tlakshow mne ochudila o další přednášku, kterou jsem měl v plánu - Greka. Jeho pojednání o studiu Sunrise jsem chtěl vidět, ale nepodařilo se. A pokud vím, tak z ní ani nebude záznam. Asi si budu muset dohodnout její živé opakování.

Následovala pauza na večeři - doporučená hospoda byla velice fajn, velice jsem si pochutnal.

Dalším bodem programu pak byla přednáška o Špatných hrách - tady jsem měl opět možnost se dobře bavit. A popravdě řečeno některé z her bych si i zahrál (i když goat simulator to asi zrovna nebude).

Následný blok experimentálních přednášek přinesl možnost se protáhnout u pohybového experimentu od Lusi, dozvěděl jsem se, že tu otravnou hru, co nám výrobce cpe poslední rok před každým videem na twitchi, hraje opravdu hodně lidí (a má skiny z anime) a  přiučil se něco nového o proleženinách a o tom, jak SAO nemůže fungovat.

Následovala pak opět cesta domů a postel.

Neděle

  V neděli jsem se využil možnosti vychutnat si snídani v maid-kavárně. Musím uznat, že palačinky se povedly velice.

Následovala přednáška na téma fansubbingu od fary_ujde. Která pěkně shrnula rozdíly mezi tím, jak vypadá překladatelská scéna v Čechách, a jak v zahraničí. Jediná škoda byla, že ji v zadnějších řadách nebylo až tolik slyšet. Příště by to asi chtělo mikrofon (myslím, že by neměl být problém je zařídit ;)

Následně jsem si moc neužil besedu o Natsuconu 2016, kdy mne po chvilce dostihla práce (jsem docela rád, že mne pohotovost nezastihla uprostřed jiného bodu programu). Ale i tak mi přišlo, že zájemců nějakým způsobem se do organizace zapojit je spousta. Natsucon se tak může těšit slibným zítřkům :)

Následně jsme vyrazili opět do číny na oběd a pak už jsem jen stihl se zakecat s přáteli a navnadit se na projekt EvAbridged (který je celý k dispozici na youtube a má spoustu naprosto geniálních hlášek).A to je vše přátelé. Takový pro mne byl Natsucon 2015. Naprosto výborně jsem si ho užil a doufám, že příští ročník bude minimálně stejně dobrý, jako ten letošní.

PS: Focení jsem přenechal povolanějším, takže fotky opravdu nevedu.

Žádné komentáře:

Okomentovat